WİNDOWS IÇİN 4STORY OYUN SORUNLARINI GİDERME KILAVUZU

2 3
875 gün önce oluşturuldu #1
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Merhaba arkadaslar, bu kılavuzda 4Story oyunumuzun kasması, hata vermesi veya kararsız hale gelmesi durumunda ne gibi yollara basvurulmali, inceleyecegiz.

1. Oyununuz kasiyor, ''adim atilmayacak'' hale geliyor ise:

Bu durumda ekran karti suruculerinizi kontrol etmelisiniz, ekran karti surucunuz hasarli veya eksik oldugundan, performans ve kalite elde edemezsiniz. Ekran karti surucunuzu guncellemek icin; Denetim Masasi>Sistem>Aygit Yoneticisi>Goruntu Bagdastiricilari dizinini izleyin ve ekran kartiniza sag tiklayarak ''Surucu yazilimini guncellestir'' secenegini kullanin. Windows, uygun surucuyu bularak guncellestirme islemini yapacaktir. Bir diger yontem ise: ekran karti ureticinizin internet sitesine girin ve uygun surucuyu indirerek kurunuz.

2. Ekran karti markami, modelimi ve surucusunu nasil ogrenebilirim?

Bolum 1: Sisteminizde takili olarak bulunun ekran karti aygitlari ''Goruntu Bagdastiricilari'' kategorisinde bulunur.
Bolum 2: Ekran kartinizin markasi ve modeli, model numarasi tam ad olarak burada yer alir.
Bolum 3: Ekran kartinizin surucusu hakkinda genel bilgiler bu alanda bulunur.
Surucu Saglayici: Ekran kartinizin ureticisidir.
Surucu Tarihi: Ekran karti surucunuzun yayımlanma tarihidir.
Surucu Surumu: Ekran karti surucunuzun surumu hakkinda detayli bilgi verilen
alandir.
Dijital Imzaci: Surucunuzun orijinal olup olmadigi isletim sistemi tarafindan (Microsoft)
kontrol edilir ve imzalanir.

3. Ekran kartimin donanim kimliklerini nasil ogrenebilirim?

Ekran kartinizin surucusu diger ekran karti suruculeri ile bir cakisma yasar ise, donanim kimligi
isinize yarayacaktir.

4. Ekran karti surucunuz guncel fakat hale performans dususu yasiyor iseniz:

Bu durumda ekran kartinizin denetim masasina girmeli ve 4Story adli oyun icin performans ayarlarini yapmalisiniz. Birkac gorsel paylasarak anlatacagim. Ekran kartiniz NVIDIA ise, masaüstünde sag tiklayarak NVIDIA Denetim Masasi'na girin ve ''Goruntu ayarlarini onayarla yap'' basligina ilerleyin, ''Benim tercihlerimi kullan ve sunlara onem ver'' secenegini ''Performans'' olarak atayarak ''Uygula'' butonunu kullanin. Ardindan, ''3D ayarlarin yonetilmesi'' basligina girin ve ''Program ayarlari'' kategorisinden 4Story'u secin, tum ayarlari performans olarak ayarladiktan sonra ''Uygula'' butonunu kullanin. Ekran kartiniz AMD ise, AMD Catalyst Control Center'a girin ve NVIDIA ayarlarinin aynisini yapiniz.

5. Portal kullanirken birden oyununuz kapaniyor ise:

Bu durumda Microsoft Visual C++ yaziliminin ve Microsoft .NET Framework yazilimlarinin en son surumlerini kullanmalisiniz. Microsoft Visual C++ 2015: https://www.microsof...s.aspx?id=48145 Microsoft .NET Framework 4.5: https://www.microsof...s.aspx?id=30653

*Microsoft Visual C++ yazilim indirme adimlari:

Bolum 1: Dilinizi secin, ''Turkce'' dilini secmeniz onerilir.

Bolum 2: ''Indir'' butonunu kullanarak yazilimi indirin ve kurun.

*Microsoft .NET Framework yazilim indirme adimlari:

Bolum 1: Dilinizi secin, ''Turkce'' dilini secmeniz onerilir.

Bolum 2: ''Indir'' butonunu kullanarak yazilimi indirin ve kurun.

6. Windows isletim sistemi, 4Story adli oyuna erisimi engelliyor ise:

Bu durumda Veri Yurutme Engellemesi'ni devre disi birakacaksiniz. Veri Yurutme Engellemesi (DEP)'ne ulasmak icin: Denetim Masasi>Sistem>Gelismis sistem ayarlari dizinini izleyin. Acilan pencerede Performans kategorisindeki Ayarlar butonunu tiklatin, gelen pencerede ise Veri Yurutme Engellemesi'ne girerek 2. secenegi secin ve 4Story adli oyunu ekleyiniz.

Ek ve olasi sorunlar:

7.''Ekran kartimin uretici sitesi nerede, nasil ulasacagim ve surucumu nasil edinecegim?''

Bircok sistem ureticisinin tercih ettigi ve en cok kullanilan ekran karti markalari su sekildedir: NVIDIA, AMD, Intel (grafik islemci).

*NVIDIA surucu edinme sitesi ve kullanimi: http://www.nvidia.com.tr/drivers

Bolum 1: ''Otomatik cihaz belirleme'' butonunu kullandiginiz zaman site, ekran kartinizi ve surucusunu otomatik olarak algilar ve isletim sisteminize uyumlu son guncelleme yapilmis olan surucuyu indirmenize sunar. Not: Bu butonu kullanabilmeniz icin Java adli uygulamanin son surumununu edinmis olmalisiniz.

Bolum 2: Bu alanda kendiniz devreye girer ve ekran kartinizin ozelliklerine uygun surucuyu indirsiniz.

*AMD surucu indirme sitesi ve kullanimi: http://support.amd.com/en-us/download

Bolum 1: Bu alanda ne tur bir bilgisayar kullaniyorsaniz, onu sececeksiniz. (Desktop or Notebook olarak belirtilir.)

Bolum 2: Ekran karti model ailesini sececeginiz alan burasidir.

Bolum 3: Ekran karti modelinizi sececeginiz alan burasidir.

Bolum 4: Burada da isletim sisteminizi sececeksiniz. (ornegin: Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 veya Linux, Ubuntu)

Tum gereken alanlari doldurdugunuz halde ekran kartiniza uygun donanim surucusunu indirebilir ve kurabilirsiniz.

*Intel surucu indirme sitesi ve kullanimi: https://downloadcent...5100.1456156878

Bolum 1: ''Otomatik cihaz belirleme'' butonunu kullandiginiz zaman site, ekran kartinizi ve surucusunu otomatik olarak algilar ve isletim sisteminize uyumlu son guncelleme yapilmis olan surucuyu indirmenize sunar. Not: Bu butonu kullanabilmeniz icin Java adli uygulamanin son surumununu edinmis olmalisiniz.

Bolum 2: Buradaki kutucuga direkt olarak ekran karti modelinizi yazmalisiniz. (ornegin: Intel HD Graphics 4600) Yazdiktan sonra size uygun son surucu karsiniza gelecektir.

* Windows işletim sisteminde, 3. parti programlar kullanmadan performansı artırmanın yolu:

1. Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Sistem dizinini izleyiniz.
2. Sol taraftaki menüde bulunan Gelişmiş sistem ayarları başlığna ilerleyiniz.
3. Açılan pencerede Gelişmiş kategorisinde bulunan Performans başlığı altındaki Ayarlar... butonuna tıklayınız

4. Burada, ''En iyi performans için ayarla'' seçeneğini seçerek performansı artırmaya yardımcı olabilirsiniz.
5. Gelişmiş kategorisinde, ''Aşağıdakinin en iyi performansı için ayarla'' başlığı altındaki Programlar seçeneğini seçerseniz, örneğin 4Story oyunumuzu kullanırken işlemci önceliği arka plan hizmetlerine değil de, 4Story oyunumuza verilecektir.
875 gün önce oluşturuldu #2
MrßiL
Seviye 140, Lapiris
Okçu
Derion
1. Anlattığın konuda haklı olabilirsin ama Windows kendisi güncellemez çoğu zaman internet üzerinden veya sürücü programlarıyla kurulur.. devid.info tercih edilebilir..

Diğer kısımlar başarılı..
875 gün önce oluşturuldu #3
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Merhaba MrBiL,

Aygit Yoneticisi Windows Update'e bagli oldugu icin Windows Update, aygitlar icin otomatik surum kontrolu yapmaktadır. Fakat Windows Update'de "guncellestirmeleri otomatik olarak denetle ve indir" secenegi aktif degil ise Aygit Yoneticisi donanimlar icin otomatik surucu kontrolu yapamaz.
875 gün önce oluşturuldu #4
MrßiL
Seviye 140, Lapiris
Okçu
Derion
Ben şahsen bilgisayarcıyım zaten federal hicbir bilgisayarcı bilgisayar güncellemelerinin açık kalmasına yönelik bir format veya bilgi vermez zaten windows güncellemeleri her zaman bircok bilgisayarda ram ve işlemci sömürmesine yol actığı icin bu tam olarak cözüm değil ki şöyle birşeyde var windows sadece bazı sürücüleri destekliyor birçok makinanın sürücülerini bulamaz yani.. #EMO_ALT_1#
875 gün önce oluşturuldu #5
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Merhaba MrBiL,

Microsoft Turkiye Destek Birimi gorevlisi olarak, Windows Update'in guncellestirmeleri otomatik olarak denetlemesini ve indirmesini oneririm. Windows Update, aygit yazilimi guncellestirmesinin yani sira Windows Defender icin her gun guvenlik ve tanim guncellestirmeleri yayimlamaktadir. Bu yuzden Windows Update'in devre disi birakilmasi onerilmez. Windows Update guncelleme yapar iken dusuk RAM tuketimi gerceklestirir ve islemciyi buyuk oranda yormaz.
874 gün önce oluşturuldu #6
MrßiL
Seviye 140, Lapiris
Okçu
Derion
Kariyerinize saygı duyarım yalnız her ne kadarda haklı olsanız bile bunu ben kendi makinamdada gördüm yani güncellemeler biyerden sonra sıkıntı vermeye başlıyor diyeceksinizki yine onlarla alakası yok hic birşey olmamasına rağmen bilgisayarda sırf güncellemelerden dolayı işlemci ve ram son haddine geliyordu.. şuanda bile 800mb sadece sistem harcıyor yani güncellemeleri açıp kurulumları yapıp bunu size kanıtlamak isterdim acıkcası..

Örnek bir güncelleme denemesi.. ;

Yukardaki resimde görüldüğü gibi " Büyük depolama birim denetleyicisi " isimli sürücü windows ' da yok ki coğu sürücü yok zaten denediğim icin biliyorum #EMO_ALT_2#

Ve diğer bir konu daha oyunun web sitesinde gerekli ram 1 gb minimum ve 2gb minimum boş alan istiyor lakin..

Aşağdaki fotoğrafda görüldüğü gibi 1.629 gb ram kullanılıyor normal bir çalışma esnasında..
2.84 gb alan kaplıyor..

Bence bu gereksinimleri aydınlatmadan oyun sorunlarını cözmek pekte birşey anlam ifade etmez açıkcası bunu sizde bizde herkez iyi biliyor.. #EMO_ALT_3#

Güncellemelerle alakalı bahsettiğim ram ve işlemci kullanımınıda boş bir vaktimde size kanıtlamaya calısacağım..

22.02.2016 [NEW]

Ram için minimum değer 1 gb gösteriliyor daha fazlası diye bir belirtme yok.
Birçok sorun aslında sistemin yetersiz olduğundan kaynaklanıyor bu özelliklerin geçerli olduğu dönem 76 pach yani bundan 7 sene öncesiydi.. bence bu sistem özelliklerini minimum olarak yeniden belirtilmesi gerekli çünkü bahsettiğiniz hatalar dediğim gibi yetersizlikten kaynaklanıyor çoğu zaman..

874 gün önce oluşturuldu #7
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Merhaba MrBiL,

İlk paragrafta degindiginiz konuda haklisiniz, Aygit Yoneticisi bazen donanima uygun guncel yazilimi bulamayabiliyor. Bu durumda da 3. parti programlara basvurmak yerine; aygitin internet sitesi uzerinden uygun yazilimin edinilmesini oneririz.
Diger bahsettiginiz bir hususta ise; 4Story adli oyunun "minimum" sistem gereksinimlerine deginmissiniz. 4Story adli oyun ornegin minimum 2GB RAM istiyor diyelim; burada minimum 2GB belirtilmis fakat sistemin, 2GB ustunde RAM kullanilabilecegi de belirtiliyor. Bu nedenle hicbir program veya oyun, minimum sistem gereksinimlerinde belirtilen minimum net RAM miktarini kullanmaz. Fikirlerinizi ve dusuncelerinizi paylastiginiz icin tesekkur eder, iyi gunler dilerim.
874 gün önce oluşturuldu #8
PegasusTR
ADMİNİSTRATORS

Merhaba FederalAgent,

Seçtiğiniz konu yararlı bir konudur. Lakin konunuza biraz daha görsel eklemenizi, yazılarınızı az daha renklendirmenizi öneriyorum.

Ek olarak 1. maddede kendimi hiç bilgisi olmayan bir oyuncu yerine koyduğumda aklıma şu sorular geliyor. Diyelim ki Windows Update benim donanımım icin güncel sürüm bulamadı bende ekran kartımın sitesinden kendime uygun olan driver i indirip güncelleyeceğim.

• Kendi donanımım bilgime nasıl ulaşabilirim ?

• Kendime uygun olan driveri üreticinin sitesinden nasıl bulabilirim ?

Bu konularda biraz daha ayrıntıya girmeniz bu konudaki bilgisiz olabilecek insanlar için daha faydalı olacaktır.

Not:Lütfen linkleri www.hizliresim.com sitesine yukleyiniz.Site uzerindeki bakım kalktı #EMO_ALT_4#

Başarılar dilerim...

Team Coordinator a.k.a Crew Leader
874 gün önce oluşturuldu #9
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Merhaba PegasusTR,

Oneriniz uzerini kilavuz guncellenmistir. Forumdaki renk kodlari hakkinda detayli bir bilgiye sahip degilim. Bu konuda beni aydinlatmanizi rica ederek iyi aksamlar dilerim.
874 gün önce oluşturuldu #10
DarkOfMagian
Seviye 100, Lapiris
Büyücü
Valorian

Sorunum çözüldü teşekkür ederimm

2 3
Giriş Kayıtlı mısın?
Kayıt Ol Hesabın yok mu?

Girişimle birlikte GİŞ'i kabul ediyorum.

Kolay ve ücretsiz kaydolma imkânı.

E-posta adresini girer girmez başlayabilirsin!

Geçici şifren, belirtmiş olduğun adrese gönderilecektir.

Oyunda GİŞ ve Veri Gizliliği Koruması geçerlidir.