BULMACA - BİLMECE KÖSEŞİ

1
3
870 gün önce oluşturuldu #11
CyClops
Karakter yok

Cevap: Arapça kitapların sayfada okunuşu ters yöndedir kitap sondan yazılmaz... Katil Bay Adams'dır her nedense sesleri duyuyor. Kitabın arasına ayraç koyacak vakti var bunu akıl ediyor ve ayraç işlemi tamamlandıktan sonra doğrudan çalışma odasına koşacağını da biliyor...
870 gün önce oluşturuldu #12
CyClops
Karakter yok

Ikinci bilmece #EMO_ALT_1#

Aşağıdaki resimde 4 tane adam var. Hepsi boynundan toprağa gömülmüş, dönemiyorlar. Dolayısıyla hepsi sadece önüne bakıyor. A ile B arasında da kalın bir duvar var, arkası gözükmüyor. Hepsi biliyor ki, toplamda 4 kişiler ve 2 Siyah 2 Beyaz şapka giyiyorlar. Ama hiç biri kendisinin ne renk şapka giydiğini bilmiyor. Ve her biri diğer 3 kişinin nerede gömülü olduğunu biliyor. Öldürülmemeleri için içlerinden herhangi birinin cellata kendi şapkasının rengini doğru olarak söylemesi lazım. Eğer yanlış söylerse cellat hepsini öldürecek. Elbette birbirleriyle konuşmaları yasak ve sadece 10 dakikaları var.. ama aradan 1 dakika geçtikten sonra birisi çıkıp %100 emin olduğunu söyleyerek kendi şapkasının rengini tahmin ediyor ve biliyor. Soru: Hangisi bildi? Ve nasıl %100 emin olabiliyor?? not: Bu hileli bir doru değildir. A hiç kimseyi göremiyor. B kimseyi göremiyor. D, B ve C'yi görüyor, C de sadece B'yi görebiliyor.

v4EbvO.png
869 gün önce oluşturuldu #13
ReisKa
Karakter yok

Modum şimdi en çok kişiyi d görüyor ise b ve c ikiside aynı renk olmus olsa idi kendi rengini bilirdi B le C beyaz olmuş olsa D nin siyah olacağı doğrudur buna göre bence C ya bilemiyorum başka açıklaması varmıdır buyurun 

"En iyi bildiğim şey hiç bir şey bilmediğimdir."
869 gün önce oluşturuldu #14
BraveStarV2
Seviye 83, Xhadra
Düzenbaz
Valorian
A kimseyi göremediği için bişey söyliyemez B de kimseyi göremiyor kaldı C ve D fakat D ikisininde rengini biliyor kendi taktığı şapka ya beyaz yada siyah olacak doğruyu bulma şansı %50 bu yüzden cevabı %100 bilemez kaldı geriye sadece C kaldı ama nasıl bulduğunu bulamadım
869 gün önce oluşturuldu #15
GAIP
Seviye 131, Lapiris
Çağırıcı
Derion
D'nin önündeki iki kişide aynı renk olsaydı kendisindeki rengi %100 bilirdi fakat önündekiler farklı renk olduğu için kendi rengibi bilemiyor.A ve B ise zaten kimseyi göremiyor bu sebeple %100 cevap veremeyecekleri için doğru cevabı onlar veremezler.Geriye kalan C ise önündekinin yani B'nin beyaz şapkaya sahip olduğunu biliyor eğer kendisinde beyaz şapka olsa idi D bilicekti zaten fakat D sessiz kaldığı için kendisinde farklı renk olduğunu biliyor ve C %100 olarak doğru cevabı veriyor.

İtiraf ediyorum internetten baktım #EMO_ALT_2#
869 gün önce oluşturuldu #16
BraveStarV2
Seviye 83, Xhadra
Düzenbaz
Valorian
GAIP'i diskalifiye edelim #EMO_ALT_3#
869 gün önce oluşturuldu #17
CyClops
Karakter yok

bencede diskalifiye etmek lazım #EMO_ALT_4#  her sorunun, bilmecenın cevabı internette vardır elbet fakat kolay yoldan bulmanın bir eğlencesi yok. Düşünelim, tartışalım, eğlenelim amaç bu aynı şekilde sizlerde paylaşımda bulunabilirsiniz

Cevap verildi zaten yine de paylaşayım

Cevap : Herkes ilk 1 dakika boyunca sessiz kalınca C düşünüyor... En çok kişiyi D görüyor.. Eğer önünde gördüğü B ve C, ikisinin de şapkası aynı renk olsa, kendi şapkasının rengini bilip söylerdi. Yani B ve C ikisi de beyaz olsa, D'nin siyah olacağı kesindi. D sessiz kaldığına göre demek ki B ve C'nin şapkaları farklı renk. C, B'nin şapkasının beyaz renk olduğunu gördüğü için kendi şapkasının siyah olduğuna emin oluyor ve söylüyor!

869 gün önce oluşturuldu #18
CyClops
Karakter yok

Üçüncü bilmece

Maria adında bir kız varmış.Bu kızın bir misafiri bir de kahyası varmış.Bir gün maria öldürülüyor.Olay yerine avukat geliyor ve misafiri ve kahyayı çağırıyor.Yargıç misafire: -ne olduğunu anlat kızım.''der.misafir: -O gece benle maria bahçeye çıkmıştık.Maria üşüdüğü için içeri girdi.Ben dışarıda kaldım.Elektrikler kesilmişti.Aradan bir kaç dakika geçti,ve ben içerden silah sesleri duydum.İçeri girdiğimde cep telefonumun ışığını kullanarak yerlere baktım maria'nın cesedi yerdeydi.''demiş.Yyargıç aynı soruyu kahyaya da sordu.Kahya: -benim evim maria hanıın evine baya uzak.Akşamdı yağmur yağıyordu.Birden maria hanımın evinden silah sesleri duydum ve hemen maria hanımın evine doğru koşmaya baladım.Tabii ilk önce paltomu aldım koşuyordum maria hanımın evine doğru.Orada bir dere vardı.yağmur bastırdığı için dere taşmıştı.Ben de dereyi yüzerek geçtim ve maria hanımın evine ulaştım.Paltomun cebinde kibrit vardı kibriti yaktığımda maria hanımın cesedi yerde duruyordu.''demiş.Yargıç -kahyayı tutuklayın!''demiş.  

Neden?

869 gün önce oluşturuldu #19
CaspianTR
Seviye 140, Lapiris
Okçu
Valorian
Sonuncu baya kolay olmuş #EMO_ALT_5#

Dereyi yüzüp geçerken, üstünde kibrit kutusu veya çöpü varsa kibritler ıslanacağı için kurumadan hiç bir şekilde tutuşmaz. Buda kahyanın yalan söylediğinin kanıtıdır.
869 gün önce oluşturuldu #20
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Kahya, "benim evim Maria hanımın evine bayağı uzak" demiş ve ardından "Maria hanımın evinden silah sesleri duydum" ifadesini kullanmış. Evi, Maria hanımın evine uzak ise Maria hanımın evindeki silah seslerini nasıl duyabiliyor? İmkansız bir şey olduğu ve yalan söylediği bariz bir şekilde ortada. Yargıç da bu yalanı anlıyor ve kararını veriyor.
1
3
Giriş Kayıtlı mısın?
Kayıt Ol Hesabın yok mu?

Girişimle birlikte GİŞ'i kabul ediyorum.

Kolay ve ücretsiz kaydolma imkânı.

E-posta adresini girer girmez başlayabilirsin!

Geçici şifren, belirtmiş olduğun adrese gönderilecektir.

Oyunda GİŞ ve Veri Gizliliği Koruması geçerlidir.