DONMA VE KASMALARA ÇÖZÜM OLABİLECEK YOLLAR

495 gün önce oluşturuldu #1
iDeathBlow
Seviye 81, Lapiris
Okçu
Derion
Bu tür problemler oyuncuların canını çok sıkıyor ve sürekli forumda konu açıp fikir alışverişlerinde bulunuyorlar. Aynı sorunun bende olması canımı sıktı ve aşağıda yazdığım maddeleri uygularak az da olsa donma kasma , hataları önledim. İlk madde ile başlayalım isterseniz.

1 : Sistem Türü

Oyun yöneticilermizinde dediği gibi sistem türünüz 32 bit ise 64 bite yükseltmenizi öneririm . 32 bitte oynarken her portal attığımda oyun sürekli hata veriyordu. Bunu denedim çok nadir zamanlarda çıksada azalması gerçekten iyi oldu.Peki 32 bitten 64 bite nasıl yükselticeğim diye soruyorsanız format yoluyla 32 bitten 64 bite yükselme işlemi yapılabilir.

2 : Bilgisayarınızı en iyi performans ayarlarına göre ayarlayın.

Bunu ayarlayabilmeniz için Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem yolunu takip ederseniz ekranınıza bilgisayarınızın özellikleri gelecektir. Sol üst kısımda Gelişmiş Sistem Ayarlarına tıkladıktan sonra Önünüze küçük bir pencere gelecektir. Pencerenin sekmelerinde sırasıyla Bilgisayar Adı - Donanım - Gelişmiş - Sistem Koruması - Uzak sekmeleri bulunacaktır. Buradan seçeceğiniz sekme Gelişmiş sekmesidir. Bunu seçtikten sonra karşınıza Performans/Kullanıcı Profilleri/Başlangıç ve Kurtarma bölümleri gelecektir. Buradan Performans bölümüne gidip Ayarlar kutucuğuna basın. Bastıktan sonra bilgisayarınızı en iyi performans için ayarla kutucuğuna tıklayın ve Uygulayıp tamama basın.

3 : Disk Temizleme

Bu yol gerçekten çok işime yaradı.Bunu yapmanız için örnek olarak c diskine sağ tıklayıp özellikler deyin. Sonra diski temizle kutucuğunu göreceksiniz. Biraz zaman alacaktır ama diskinizde bulunan çöp dosyaları silecektir. Bu arada oyunlarınızı C diskine kaydetmenizi önermiyorum çünkü sistem dosyalarımızında bulunduğu c diskine fazla yoğunlaşmayın. O yüzden D diskinize kaydetmenizi öneriyorum

4 : ''temp'' ve ''%temp%'' dosyalarını temizleme

Yer kaplayan çerez eklenti gibi dosyaların bulunduğu yer bu dosyalardadır. Yer tasarrufu yapmanız için bunuda uygulayın.

Çalıştır ' ı açın.
Arama kutucuğuna temp yazın.
Gelen dosyaları silin.

Çalıştır ' açın.
Arama kutuuğuna %temp% yazın.
Gelen dosyaları silin.

5 : CCleaner Programı

Bu program az yer kapladığı için ve işlevi çok iyi olduğu için öneriyorum . Özelliği bilgisayarınızda bulunan bütün gereksiz çerezleri çöpleri siliyor aynı zamanda Kayıt Defterinizi onaran bir program buda bilgisayarınızın performansını artırır ve oyunda kasmaları en aza indirir.

6 : Razer Game Booster

Bu programıda kullanmanızı tavsiye ediyorum gerçekten etkisi var. Oyunda etkisini görüyorum. Eğer kullanacaksanız internetten araştırın.

7 : Bilgisayarınızı temiz tutun.

Bilgisayarınızın temizliğide çok önemli. Bunun için yapmanız gerekenler kasanızı açın. Tozları Saç kurutma makinesi ile güzelce temizleyin. Fanlarınızı temiz tutmaya çalışın. Bunları yapmassak oyunlarda donma ve kasmalara sebeb olabilir. Yapamıyorsanızda ucuz fiyata temizleyen bilgisayarcılar mevcut. Bunu yaptırmanızı %99999 öneriyorum.

8 : Bilgisayar

Eğer paranız var ise kendinize oyun canavarı bilgisayarlar alabilirsiniz. Bunların fiyatları değişir ama rahatça oyunu oynayacağınızdan eminim. Forumda bir arkadaş bilgisayarım GTA 5 'i kasmadan açıyor 4Story'de çok kasıyor demişti. Böyle bir durumun olacağını zannetmiyorum. Şuan aşağıda yazacağım bilgisayar özellikleri bana aittir ve ben bu özelliklerde oyunumu kasmadan rahat bir şekilde oynuyorum.

İşlemci : i3-3110M CPU @ 2.40GHz
Yüklü bellek(Ram) : 4,00 GB
Sistem Türü : 64 bit işletim sistem x64 tabanlı işlemci
Ekran Kartı : 1GB Nvidia Ekran kartı

Bu yazdığım yolları uyguladığınız takdirde donma , kasma , hata sorunları kalkabilir. Ben uyguladım ve gayet memnun kaldım . İyi forumlar Saygılarımla...
494 gün önce oluşturuldu #2
iKazuYa
Seviye 140, Lapiris
Büyücü
Gor
Uyguladim cok yarari oldu
494 gün önce oluşturuldu #3
iPikamu
Seviye 107, Lapiris
Büyücü
Gor
emeğe saygı lütfen,+1
494 gün önce oluşturuldu #4
GAIP
Seviye 140, Lapiris
Çağırıcı
Derion
Çok faydalı bilgiler ellerine sağlık.
493 gün önce oluşturuldu #5
Extazyl1nks
Seviye 18, Lapiris
Okçu
Valorian
Okumadım ama uzun yazmışsın emege saygi
490 gün önce oluşturuldu #6
CyClops
Karakter yok

Hazırlanan rehber tarafımızca incelenip genele faydalı olarak görülmüş ve ilgili bölüme taşınarak sabitlenmiştir. Emek veren arkadaşımızı tebrik eder katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Giriş Kayıtlı mısın?
Kayıt Ol Hesabın yok mu?

Girişimle birlikte GİŞ'i kabul ediyorum.

Kolay ve ücretsiz kaydolma imkânı.

E-posta adresini girer girmez başlayabilirsin!

Geçici şifren, belirtmiş olduğun adrese gönderilecektir.

Oyunda GİŞ ve Veri Gizliliği Koruması geçerlidir.