DİRECTX SORUNU ÇÖZÜMÜ

285 gün önce oluşturuldu #1
Sahra
OYUN ADMİNİ

Windows 10 sorununu çözebilmek adına yapılan son güncellememizle beraber DirectX güncel ya da yüklü olmadığı için problem yaşayan oyuncularımızın olduğunu gördük. Bununla birlikte bu sorunu çözebilmeniz adına soruna alternatif çözüm önerilerini buradan paylaştık.

(SS'ler ile yüklemeyi anlatmama sebebim her versiyonda ve Windows sürümünde yüklemelerin farklılık göstermesidir.)

Öncelikle:

DirectX nedir?

DirectX, Windows'da bulunan, yazılımın öncelikli olarak ve özellikle de oyunların doğrudan video ve ses donanımınızla çalışmasını sağlayan bir bileşen kümesidir.  DirectX'i kullanan oyunlar genel anlamda multimedya deneyiminizi artıran ve donanımınızda yerleşik olarak bulunan multimedya hızlandırıcı özelliklerini daha verimli şekilde kullanabilir. 

İlk adım olarak size DirectX’i yüklemeyi eğer hata verirse aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye edebilirim. Aynı zamanda yüklemeyi Microsoft’un sitesinden değil, güvendiğiniz başka bir siteden yapabilirsiniz.Çünkü Microsoft’un sitesinden yüklediğimde bende de hata çıktı ve sorunum çözülmedi.

Aşağıdaki linklerden size uygun olan DirectX sürümünü indirebilirsiniz.Hangisinin uygun olduğunu anlayabilmek için ise bir aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki halihazırda bir versiyon yüklüyse ve siz daha düşük bir versiyonunu yüklemek durumunda kalırsanız öncelikle yüksek versiyonu bilgisayarınızdan kaldırmalı, daha sonra aşağıdaki linklerden düşük versiyonunu yüklemelisiniz.

http://directx-10.en.lo4d.com/  DirectX 10 

https://www.gezginle...ir/directx.html DirectX 9 ve 11 

DirectX'in hangi sürümünün yüklü olduğunu belirleyebilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

(Aşağıdaki bilgiler Microsoft’un resmi sitesinden alınmıştır.)

Windows 10 için;

Başlat'ta Arama kutusuna dxdiag yazın ve ardından ENTER tuşuna basın.

Gelen sonuçlardan dxdiag'a dokunun veya tıklayın.

Sistem Bilgisi bölümünde raporun ilk sayfasındaki DirectX Sürümü'nü kontrol edin.

Windows 8.1 veya 8 için;

Ekranın sağ kenarından çekin ve ardından Ara'ya dokunun. Arama kutusuna dxdiag yazın. Ya da sadece Başlat'a dxdiag yazın.

Sistem Bilgisi bölümünde raporun ilk sayfasındaki DirectX Sürümü'nü kontrol edin.

Windows 7 veya daha öncesi için;

Başlat'a tıklayın, arama kutusuna dxdiag yazın.

Bu adıma kadar geldik, daha sonra DirectX’i nasıl kaldıracağız ya da  güncelleyeceğiz?Unutmayın ki DirectX’i güncellemeden önce Windows sürümünüzün de güncel olması gerekmektedir.Güncellemeleri size ekranımda tam olarak adım adım göstererek yapamayacağım, çünkü sadece Windows 10 kullanıyorum.Ama aşağıdaki adımları izleyerek güncelleme yapabilir , takıldığınız bir yer olursa da mesaj gönderebilirsiniz.

Güncellemekten çok unutmayın ki kaldırıp yüklemek daha basit bir işlem gibi duruyor.

Windows 10 ve Server 2016 Technical Preview

DirectX 11.3 ve 12, bu Windows sürümlerinde bulunmaktadır.

Güncelleştirmeler Windows Update aracılığıyla edinilebilir.Bunun haricinde benim de yaptığım gibi varolan DirectX’i  bilgisayarınızdan tamamen kaldırabilir, güvendiğiniz bir siteden indirebilirsiniz. Kendi adıma Microsoft’un sitesinden indirdiğim ile sorunumu çözemedim.

Windows 8, RT, 8.1, Server 2012 ve Server 2012 R2

· DirectX 11.1; Windows 8, Windows RT ve Windows Server 2012'de bulunmaktadır. DirectX 11.1 için tek başına bir güncelleştirme paketi yoktur. Bu DirectX sürümünü yalnızca Windows 8, Windows RT ve Windows Server 2012'de Windows Update aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

· DirectX 11.2; Windows 8.1, Windows RT 8.1 ve Windows Server 2012 R2'de bulunmaktadır. DirectX 11.2 için tek başına bir güncelleştirme paketi yoktur.  Bu DirectX sürümünü yalnızca Windows 8.1, Windows RT 8.1 ve Windows Server 2012 R2'de Windows Update aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

Not :

DirectX'in daha üst sürümlerine yükseltme yapmak için işletim sisteminizi yükseltmeniz gerekir.

Windows 7 ve Server 2008 R2

DirectX 11.0, Windows 7 ve Server 2008 R2'de bulunmaktadır. Bu sürüm için tek başına bir güncelleştirme paketi yoktur. Hizmet paketini ve aşağıda listelenen güncelleştirmeyi yükleyerek DirectX'i güncelleştirebilirsiniz.

DirectX 11.1, Windows 7 ve Windows Server 2008 (KB2670838) İçin Platform Güncelleştirmesi ile Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008 RS SP1'de kullanılabilir.

Not:

DirectX'in daha üst sürümlerine yükseltme yapmak için işletim sisteminizi yükseltmeniz gerekir.

Windows Vista ve Windows Server 2008

DirectX 10, Windows Vista'da bulunmaktadır. Bu sürüm için tek başına bir güncelleştirme paketi yoktur. Hizmet paketini ve aşağıda listelenen güncelleştirmeyi yükleyerek DirectX'i güncelleştirebilirsiniz.

DirectX 10.1, Windows Vista SP1 veya sonrasında ve Windows Server SP1 veya sonrasında bulunmaktadır. Bu sürüm için tek başına bir güncelleştirme paketi yoktur. Hizmet paketini ve aşağıda listelenen güncelleştirmeyi yükleyerek DirectX'i güncelleştirebilirsiniz.

DirectX 11.0, KB971512 yüklü olan Windows Vista SP2 ve Windows Server 2008 SP2'de kullanılabilir.

Not:

Windows XP ve Windows Server 2003

DirectX 9.0c, DirectX 9.0c End-User Runtime (DirectX 9.0c Son Kullanıcı Çalışma Zamanı) yüklenerek Windows XP ve Windows Server 2003'te kullanılabilir.

Bazı uygulamalar ve oyunlar için DirectX 9 gereklidir. Ancak, bilgisayarınızda DirectX'in daha yeni bir sürümü bulunmaktadır. Yükleme yaptıktan sonra DirectX 9 gerektiren bir uygulamayı veya oyunu çalıştırırsanız, şöyle bir hata iletisi alabilirsiniz: "Bilgisayarınızda d3dx9_35.dll dosyası olmadığı için program başlatılamıyor. Bu sorunu gidermek için programı yeniden yüklemeyi deneyin."

Bu sorunu çözmek için DirectX End-User Runtime (DirectX Son Kullanıcı Çalışma Zamanı) yazılımını yükleyin.

Not:

Bu paketi çalıştırdığınızda DirectX, Direct3D 9, Direct3D 10.x, Direct3D 11.x, DirectInput, DirectSound, DirectPlay, DirectShow veya DirectMusic sürümlerinizde hiçbir değişiklik yapılmaz.

Bilgisayarınızda DirectX’in düşük ya da yüksek bir versiyonu olduğunu varsayarsak ve bunu değiştirmek istiyorsanız direkt internetten indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda 11’in olduğunu düşünelim. Siz 9’u indirdiğinizde eksik olan dosyalar tamamlanacak ve sorun çözülmüş olacak. 9’un yüklü olduğunu düşünürsek de 11’i yüklediğinizde üst versiyona geçtiğinizde sorun çözülecektir.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken nokta size tekrar söyleyecek olursak uygun olan sürümü kurmanızdır. Kendi yaşadığımız sorunlardan da gördüğümüz kadarıyla o bilgisayarda DirectX 9 yüklü olması gerekirken 11 ya da 12 yüklü ise oyuna girememeye devam ediyorsunuz. Ta ki 9’u yükleyene kadar. Ve yüklemeyi yaptıktan sonra bilgisayarınızı açıp kapatırsanız sorununuz çözülecektir.

Takıldığınız veya yapamadığınız bir kısım olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Keyifli oyunlar dilerim.

Posted Image
Kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim, sendeyim...

2 kişi daha bunu beğendi.
Giriş Kayıtlı mısın?
Kayıt Ol Hesabın yok mu?

Girişimle birlikte GİŞ'i kabul ediyorum.

Kolay ve ücretsiz kaydolma imkânı.

E-posta adresini girer girmez başlayabilirsin!

Geçici şifren, belirtmiş olduğun adrese gönderilecektir.

Oyunda GİŞ ve Veri Gizliliği Koruması geçerlidir.