BULMACA - BİLMECE KÖSEŞİ

2 3
929 gün önce oluşturuldu #1
CyClops
Karakter yok

Merhaba

Bu kısımda bilmece ve bulmaca paylaşımları yapacağız. İlk bilmeceyi paylaşıyorum...

Hikayemiz Arabistan’da geçiyor. Günlerden bir gün büyük bir malikânede cinayet işlenir. Malikânenin sahibi Abdül Jalil bıçaklanarak öldürülmüştür. O gece malikânede bulunan herkes şüpheli konumundadır. Dedektif Kazım, herkesi sorgular. — cinayet işlendiği saatte ne yapıyordunuz? Cevaplar: Evin hizmetçisi: -Günlük işlerimi bitirmiş odama çekilmiştim. Zaten o saatte bizim ortalarda görünmemiz yasaktır. Ancak Bay Abdul Jalil beni evdeki muhtelif yerlerdeki düğmeye basarak çağırdığında yanına gidebiliriz. O gece düğmeye bastı ve yanına gittiğimde yerde yatıyordu. Evin Hanımı Fayruz: -Oturma odasında çocuklarla birlikteydim. Zaten eşim çalışma odasında öldürüldü. Çocuklara sorabilirsiniz. Biz bağırtılara koştuk. Gittiğimizde çoktan ölmüştü. Evde misafir olarak kalan Bay Adams: -Cinayet işlendiği sırada kütüphanedeydim. Abdul Jalil’e ait Arapça kitap koleksiyonundan bir kitabı okumaya başlamıştım. Sesleri duyunca çalışma odasına koştum ama muhterem ölmüştü. Hatta okumaya başladığım kitabın arasına ayraç dahi koydum. Buyurun kitap da burada. Gerçekten de kitabın ilk sayfalarının arasında ayraç vardır. Dedektif Kazım delilleri ve olay yerini tekrar inceler ve katili yakalar.

Sizce katil kim? Neden?

929 gün önce oluşturuldu #2
CaspianTR
Seviye 140, Lapiris
Okçu
Valorian
Hikayeyi toplam 8 kez okuyup, 16 kez farklı farklı yorumladim tek bir cevaba ulaşabildim (ondanda çok emin değilim #EMO_ALT_1# )

Bence suçlu evin hizmetçisi.

Nedeni ise, Evde kalan misafir ve Evin hanımı sesler duyduklarını söylerken Hizmetçi tuşa basıldığını ve yanlarına gittiğini söylüyor. 2 kişi hatta evin çocukları bile bu sesleri duyabilmişse Hizmetçi neden duymasın ? Onunda duymasi gerekir. Tuşa bastim gittim kısımı bana bahane gibi geldi birazda, düz mantık olarak bakıldığındada Evin hanımının kanıtı çocuklarıyla birlikte olması. Misafirin ise kitap ayracı tek kanıtı olmayan hizmetçi #EMO_ALT_2#

Not ; CyClops bunun cevabını atmayı unutma..
929 gün önce oluşturuldu #3
CyClops
Karakter yok

Başka cevaplarda görelim #EMO_ALT_3#
929 gün önce oluşturuldu #4
ReisKa
Karakter yok

Arapça tersten okunmaz mı Kuran-ı Kerim mesela örnek, kitabın ilk sayfalarına ayraç koyduğunu söylüyor bence Adams'da var bir sıkıntı..

"En iyi bildiğim şey hiç bir şey bilmediğimdir."
928 gün önce oluşturuldu #5
xKiss
Seviye 133, Lapiris
Çağırıcı
Valorian
buraya park ediyorum aklıma gelince yazacagım
928 gün önce oluşturuldu #6
welinna
Seviye 94, Lapiris
Okçu
Gor
Katil Bay Adams. Hareketleri çok şüpheli geldi bana sanki her şeyi önceden planlamış gibi. O durumda bir insan o kadar organize olamazmış gibime geliyor #EMO_ALT_4# Ayrıca bi misafir neden tek başına evde geziyor o da ayrı bir çelişki yarattı. Son olarak da Bay Adams isminden de anladığım kadarıyla yabancı ve Arapça'nın tersten okunduğunu bilmiyor ilk sayfalara ayraç koymuş.
928 gün önce oluşturuldu #7
GAIP
Seviye 131, Lapiris
Çağırıcı
Derion
Bencede suçlu Adams arapça kitabın ilk sayfasına ayraç koyması bi acayip #EMO_ALT_5#
928 gün önce oluşturuldu #8
CyClops
Karakter yok

Güzel, var mı başka tahmin ? #EMO_ALT_6#
928 gün önce oluşturuldu #9
FederalAgent
Seviye 103, Lapiris
Savaşçı
Valorian
Abdül Jail beyefendiyi bıçaklayarak öldüren şahsın, Bay Adams olduğu kanaatine vardım. Bunun nedeni ise, dedektife bir şeyler anlatırken oldukça yüksek suçluluk duygusu hissediyor ve kanıt göstererek suçu işlemediğini, olayın üstünü örtmeye çalıştığını sergiliyor. Ayrıca sergilediği tavırların arasında telaş ve korku da bulunmaktadır.
928 gün önce oluşturuldu #10
Floki
SUPER GAME MASTER

Arapça tersten okunmaz mı Kuran-ı Kerim mesela örnek, kitabın ilk sayfalarına ayraç koyduğunu söylüyor bence Adams'da var bir sıkıntı..

+1

Duyurular - Açıklamalar - Oyun Kuralları

Ticket Sistemi - IRC Sistemi - Youtube Kanalı

Ticket Neden Atılır ? - Ticket Nasıl Atılır ? - Kılavuzlar

2 3
Giriş Kayıtlı mısın?
Kayıt Ol Hesabın yok mu?

Girişimle birlikte GİŞ'i kabul ediyorum.

Kolay ve ücretsiz kaydolma imkânı.

E-posta adresini girer girmez başlayabilirsin!

Geçici şifren, belirtmiş olduğun adrese gönderilecektir.

Oyunda GİŞ ve Veri Gizliliği Koruması geçerlidir.